Ziołobranie – wrzesień

 

IMG_20160710_122807
Piękny okaz Borago officinalis L. napotkany na wakacjach we Włoszech

Od maja do września zbieramy ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) Ziele działa silnie przeciwzapalnie, co więcej olej otrzymywany z jego nasion jest wprost nieocenionym składnikiem kosmetycznym, gdyż zawiera kwas GLA, naturalnie występujący również w mleku matki. Jest niezrównany w walce z chorobami skóry! Roślina jest jadalna, części jadalne to młode gęsto owłosione pędy, liście i kwiaty. Liście przypominają w smaku ogórek , a ponieważ mają smak lekko słony są idealnym zielem dla osób z dietą bezsolną.

Warto również na sam koniec załapać się na nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) gdyż ekstrakt pomaga w gojeniu się ran, odleżyn, owrzodzenia, ropnego zapalenia i wyprysków skórnych. Nagietek to kwiat jadalny, więc jak najbardziej można go dodać do sałatek. Starożytni Rzymianie podrabiali nim o wiele droższy szafran. Żółty barwnik nagietka był wykorzystywany także do barwienia tkanin. Herbatę z płatków nagietka należy pić na stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Warto też pamiętać o wrzosie zwyczajnym (Calluna Vulgaris (L.) Hill.). Pięknie przyozdabia stoły, a niedługo też paczki z produktami JAN BARBA, jak widać na załączonym poniżej zdjęciu. Przy okazji zachęcam wszystkich do śledzenia naszego profilu na Instagramie.

 

Wrzosobranie.

A photo posted by Jan Barba Natura (@janbarbanatura) on

Pragnę wymienić jeszcze dwa zioła z stosowania których jestem niezmiernie zadowolony a które należy zbierać we wrześniu tj. koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.), zawierający 6% olejku eterycznego! Ekstrakt otrzymujemy w naszym laboratorium, specjalnie przez nas opracowaną metodą, pozwalającą lepiej wydobyć olejki eteryczne, flawonoidy i inne związki mineralne z ziół.

I na koniec żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) roślina genialna na skórę! Zawiera naturalną alantoine, jak również garbniki, śluzy i skrobię. Uwaga! Należy uważać z hodowaniem jej na działce, raz zakorzeniona, nie daje się wyplenić.

DOSTĘPNE W NASZYCH KOSMETYKACH

  • BIOELIXIR M zawiera aż trzy z wymienionych powyżej wrześniowych ziół, a mianowicie zimnotłoczony, nierafinowany, bio olej z ogórecznika lekarskiego, czysty ekstrakt z nagietka lekarskiego, uzyskany przez nas autorską metodą, ekstrakt z żywokostu;
  • Natomiast w skład TONIKU ZIOŁOWEGO wchodzi ekstrakt z kopru włoskiego.

INFORMACJA: Wraz z 15.07.2018 wzrosną ceny niektórych naszych kosmetyków. Teraz kiedy przekazaliśmy już najtrudniejszą część tej wiadomości wyjaśnimy dlaczego. Od czasu kiedy przedstawiliśmy nasze pierwsze kosmetyki w cenach, które znacie, rynek się zmienił - wzrosły ceny surowców i koszty pracy. Zależy nam na rozwoju marki, wprowadzaniu nowych produktów i dostarczaniu wyłącznie najwyższej jakości. Znacie nas i wiecie, że nie tworzymy zbędnych kosztów, za które w ostateczności płaci klient. Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam na początku i pokochali nasze kosmetyki, tak, że są z nami do tej pory. Wierzymy, że zrozumiecie zmiany, które nadchodzą, ponieważ mieliście okazję poznać jak dużo serca i pracy wkładamy w nasze działania. ~Marta & Bartosz Zamknij