Design na dziś – Dzbanek do kawy dla masochisty

Przedwczoraj po raz pierwszy sięgnęłam po książkę Dona Normana „Emotional Design: Why We Love (or Hate) Everyday Things. Właściwie tego dnia nie miałam za wiele czasu na czytanie także można uznać, że zatrzymałam się na samym początku książki. Stało się to przede wszystkim za sprawą samego autora, którego kolekcja dzbanków tak mnie zaintrygowała, że zamiast kontynuować przygodę z książką skupiłam się na wyszukiwaniu wspomnianych przez niego naczyń kuchennych.

Szczególnie jeden przykuł moją uwagę. Nazywa się dokładnie „Coffeepot for masochists”, chociaż nie wiem czy zrobiłoby mi to większą różnicę czy oparzyłabym się kawą czy herbatą. Zaprojektował go francuski artysta Jacques Carelman, decydując, że szyjkę do nalewania i rączkę umieści po jednej stronie. Dzbanek tym samym stał się bezużyteczny i odnalazł swoje miejsce w serii książek Carelmana pod tytułem „Catalog of Unfindable Objects” (1969).

Katalog został stworzony jako parodia dla katalogu francuskiej firmy wysyłkowej – Manufrance. Pisząc te słowa znalazłam stronę internetową, na której można głosować, który obiekt z katalogu powinien być wyprodukowany jako następny. Znajdziemy tam między innymi płaskie krzesło, zrobioną przy pomocy szydełka prezerwatywę czy młotek ze szklanym obuchem. Aż zamarzyłam o przejrzeniu oryginalnego katalogu w całości. Możliwości działania przedmiotów, które się tam znajdują niesamowicie działają na wyobraźnię. Sam twórca twierdził, że lubi odrywać codzienne przedmioty od ich standardowych ról, jego przedmioty, w przeciwieństwie do tych czczonych przez społeczeństwo konsumenckie, są bezużyteczne i sprawia mu to wiele radości.