Szkło wraca!

Tęsknimy za mlekiem w szklanej butelce, nie chodzi dosłownie o to, że musi to być mleko od krowy a bardziej o samą butelkę. Wymienną i wielokrotnego użytku. Zawsze zachwyca nas to w filmach, ta prostota – mleczarz przychodził i zabierał starą pustą butelkę a w jej miejsce zostawiał nową – pełną. Szkło podlega 100% recyklingowi i można je przetwarzać w nieskończoność, czy to nie jest samo w sobie organicznie piękne?

Mieliśmy dzisiaj w samochodzie ciekawą rozmowę o śmieciach. Właściwie zaczęło się od ptaków, które wygrzebują śmieci ze śmietników i o złej konstrukcji śmietników w Anglii, która sprawia, że tamtejszy silny wiatr wywiewa ich zawartość na ulice. Szklana butelka, zatkana korkiem, pływająca w morzu i zawierająca list to tajemniczo – romantyczna wizja, plastikowe butelki pływające w morzu to tylko tragedia.

Kiedy przeprowadzałam wywiady do mojej pracy magisterskiej miałam przyjemność rozmawiać z moją Babcią i Dziadkiem, którzy powiedzieli między innymi:

„Dla mnie to teraz oszukują w tych opakowaniach. Kiedyś człowiek kupował mleko i butelka była zwrotna, czy po oranżadach też tak samo, albo po piwie, a teraz tyle tych opakowań tylko się zbiera. Tak samo makulatura, kiedyś młodzież mogła sobie przekazywać książki do nauki a teraz to tylko wymieniają.”

„Powinni znieść te wszystkie torebki foliowe. (…) Kiedyś nie produkowano tych toreb i jakoś każdy sobie przyniósł ten towar do domu i normalnie go zużytkował. Teraz pełno jest tych reklamówek i wszędzie fruwają, zanieczyszczają, nie wiadomo co z tym zrobić.”

Właśnie, kiedyś ludzie radzili sobie zupełnie bez plastikowych butelek i reklamówek jednorazówek, dla nas „zero waste”, to sposób na manifestowanie własnej osobowości, poglądów i poszukiwanie jakości w życiu. My od początku musimy się tego uczyć, jednak pilnować żeby nie pójść na wygodę. Ciekawe, czy wystarczyłoby kilka dni w „tamtych” czasach żeby zaszczepić pewne nawyki? Jesteśmy zdania, że byłoby o wiele łatwiej gdyby odpowiedzialność zaczynała się po stronie producenta, kiedy idąc do sklepu nie „ułatwiano by” nam życia.

Piszę o tym dlatego, że na wydarzeniu organizowanym przez Zwykłe Życie – Niech żyją Dziewczyny! Dostaliśmy tyle zwrotów buteleczek na raz, jak nigdy. Miałam ogromną satysfakcję z zapełniania pustych miejsc po sprzedanych kremach tymi używanymi opakowaniami. Kiedy Ktoś zwraca nam buteleczki paczką pisze list lub liścik, notkę, kiedy oddaje je fizycznie zostawia dobre słowo. Mimochodem, zupełnie niechcący i niewymuszenie powstaje pewna więź i to jest magia całej sytuacji. Ta filozofia łączy i często o tym słyszymy. Cieszymy się bardzo.

Ostatnio dzięki uprzejmości Kamili z Plantarium można zostawiać buteleczki również u niej.  Pierwsza o tej idei w naszej manufakturze napisała Asia z Organiczni.eu a później zainteresował się tym Puls Biznesu. Po ostatnich ilościach pustych buteleczek muszę stwierdzić, że po prostu mamy te same tęsknoty i jest Nas więcej!

Dziękujemy