Faktem jest, że żyjemy w świecie zdominowanym przez syntetyczne zapachy, produkowane na masową skalę. Nasze oczekiwania wobec perfum, zmieniały się wraz z popularyzacją syntetycznych molekuł. Wpłynęły one na nasz sposób postrzegania zapachów. Szczególnie, że często, biorą swoje nazwy od roślin.

Dlatego też, uważamy że, termin “naturalne perfumy”, wymaga szerszego wyjaśnienia. Pokażemy ich znaczenie oraz działanie na podstawie różnic, pomiędzy naturalnymi a syntetycznymi perfumami.

1 Wielu z nas, tak bardzo przyzwyczaiło się do zapachu syntetycznej róży, że odbieramy go, jako prawdziwy zapach róży i oczekujemy, że tak właśnie będzie pachniała róża.

 

Z tym, że syntetyczna róża składa się z jednej wyodrębnionej laboratoryjnie molekuły, podczas gdy prawdziwy różany olejek eteryczny – z setek molekuł!

 

Wiele z tych molekuł, jest w ilościach tak małych, że wydawać by się mogło nieistotnych, jednak tylko razem tworzą pełen, bogaty surowy zapach, olfaktoryczne doznanie.

2 Każdy naturalny składnik, to zaawansowany, unikalny związek chemiczny, który nie może być odtworzony w warunkach laboratoryjnych.

 

 

3 Perfumy, które wytwarzamy, nawiązują do rzemiosła jakim było perfumiarstwo do połowy XIX wieku. Mniej więcej w tym okresie, ludzie nauczyli się, pozyskiwać pojedyncze związki chemiczne z olejków eterycznych.

 

Do ciekawych przykładów tego procederu należą wanilina oraz kumaryna.

 

Wanilina jest substancją zapachową, która występuje naturalnie w wanilii. Obecnie jest produkowana na masową skalę jej syntetyczna wersja. Ma za zadanie naśladować główną nutę zapachową waniliowego olejku eterycznego, ponieważ sam olejek jest kosztowny.

 

Kumaryna, jest z kolei substancją syntetyczną, stworzoną pod koniec XIX wieku, która imituje zapach zwierzęcy, zapach skóry. Szybko stała się głównym dodatkiem do większości perfum męskich na rynku. Ceniono ją za to, że jest w stanie wydłużyć czas trwania perfum i przy tym, jako substancja syntetyczna, jest po prostu tania. Poza tymi zaletami, posiada poważną wadę – może być rakotwórcza, ponieważ w naturze nigdy nie wystąpi w takim stężeniu, w jakim występuje w drogeryjnych perfumach.

 

 

4 Syntetyczne zapachy są tworzone w laboratoriach i fabrykach, natomiast naturalne składniki są uprawiane, zbierane i destylowane. Jest to czasochłonny proces, narażony na wiele ryzyk, w tym związanych z warunkami atmosferycznymi oraz napięciami geopolitycznymi. Oba te czynniki znacząco wpływają na ceny surowców.

 

 

5 Wszystkie nasze perfumy są unisex, ponieważ piękno naturalnych substancji nie może być przypisane do płci.

 

 

6 Naturalne perfumy są w swojej formie intymne, nie wypełniają całego pokoju, nie atakują swoim zapachem obecnych dookoła nas ludzi, pozostają blisko ciała. Ich zapach ewoluuje z czasem, nuty głowy przechodzą w nuty serca aby odkryć nuty bazowe, które zostają z nami najdłużej. Naturalny zapach naszej skóry, dodatkowo nadaje osobisty charakter perfumom. Na każdym z nas stają się unikalne.

 

 

7 Naturalne perfumy utrzymują się do 5 godzin z tym, że nuty bazowe w minimalnych ilościach, mogą utrzymywać się do 12 godzin.

Dzieje się tak, ponieważ naturalne perfumy, w przeciwieństwie do syntetycznych, nie zawierają substancji wydłużających trwanie zapachu i wzmacniających jego intensywność.

 

8 W świecie perfumiarskim, każda kompozycja zapachowa, posiada swoją kategorię w zależności od stężenia substancji, które nadają jej aromat.

 

Wyróżniamy między innymi – wodę kolońską, wodę toaletową, wodę perfumowaną i perfumy. Te ostatnie posiadają najwyższe stężenie kompozycji zapachowej. W przypadku naszych naturalnych perfum należą do niej wyłącznie: olejki eteryczne, absoluty i tynktury, dla których bazą jest alkohol.

 

 

*Dla tych, dla których jest to pierwsza styczność z naszymi perfumami i perfumami naturalnymi w ogóle, zalecamy rozpoczęcie swojej przygody od próbek. Jest to niedrogi sposób na sprawdzenie ich w użyciu.

butelka-szary