Nowy rok zaczął się nie tylko od pracy nad nowymi perfumami (czytaj więcej tutaj), ale również od szukania nowych dostawców składników do perfum – olejków eterycznych i absolutów. Nasz dotychczasowy dostawca we Włoszech wydłużył świąteczną przerwę do marca, co zmusiło nas do poszukiwania nowych dostawców we Włoszech i Francji. Ta niespodziewana sytuacja okazała się wspaniałą okazją do nawiązania nowych kontaktów handlowych w Grasse, stolicy światowego perfumiarstwa i poznania nowych producentów ekstraktów z Neroli, Jaśminu, Róży, Mchu Dębowego czy Tonki.

Największym wyzwaniem okazało się upewnienie się, że nowy dostawca oferuje ekstrakty na tym samym poziomie i o tym samym profilu olfaktorycznym. Dlatego każdy nowy kontakt zaczynał się od zamówienia zestawu próbek. To pozwoliło nam na ewaluację danej partii przed zakupem większych ilości. Ponieważ oferta handlowa każdej firmy jest inna, ostatecznie udało się nawiązać współpracę nie z jedną a z trzema nowymi firmami, od których zamówione ekstrakty są już w drodze do Warszawy.

Zestaw próbek widoczny na zdjęciu jest nam wyjątkowo bliski: olejek eteryczny z drzewa sandałowego, znamy od samego początku tworzenia marki. Charakteryzuje się ciepłym, zmysłowych drzewnym zapachem. Bardzo gładkim i kremowym. Kiedy jeszcze nie znalazł zastosowania w naszych perfumach (np. w Glorii, Sérail i Metarosie), nosiłem przy sobie olejek sandałowy rozpuszczony w oleju do aplikacji na skórę.

Absolut z Liści Fiołka to jeden z pierwszych ekstraktów, jaki został użyty w perfumach JAN BARBA. Składnik ten jest w naszej pierwszej kompozycji Chypre. Nadaje jej charakterystycznej szorstkości, która tradycyjnie była osiągana poprzez zastosowanie absolutu z Mchu Dębowego. Liść z Fiołka oferuje cieplejszą barwę, bardziej żywiczne tło, które lepiej dopełnia kompozycję i nadaje jej unikalny charakter.

Absolut z fasolki Tonka pojawił się po raz pierwszy w Sérail. Wysoko zawartość naturalnej kumaryny (substancji składowej występującej w absolucie) spowodowała, że pojawił się ponownie w Fougère. Akord fużerowy, który historycznie (patrz Fougère Royal) składał się z lawendy i kumaryny, w kompozycji JAN BARBA nabrał głębi i złożoności dzięki zastosowaniu absolutu.

Perfumy zbudowane na składnikach pochodzenia naturalnego są szczególnie podatne na zbiory i warunki pogodowe. Ich zapach różni się w zależności regionu świata, z którego pochodzą. Wymagają szczególnej uwagi, dokładnego zbadania przed użyciem ich w gotowym produkcie. Na szczęście próbki pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości.